Beverley & District Motor Club - Armstrong Massey Viking Tour 1997

Final Entry List

No Crew Car CC Class Club Entrant/Sponsor
2Peter Dobson/ Anne EllisEscort Cosworth2400DGrimsby
3Simon Redhead/ Steve HullSubaru Impreza1994DYorkOnline Computer Services Limited
4Charly Lamb/ Jim PlevyEscort Cosworth1994DTrackrodA.T.M. Engineering/Rally Repaints
5Charlie Gabb/ Jon RileyFord Escort2200DSelbyRally Repaints
6Andrew Bird/ Richard PulleynAstra1998CMalton
7Nigel Hobson/ Tim HobsonSierra Cosworth1998DKeighley
8Chris Barker/ Jeffery MillwardSierra2000DYorkBarkers Garage
9Andy Elliott/ Matthew WhattamOpel Manta 4002400DYorkZiggy's
10Andy Rowe/ Mark WalkerPeugeot 205 GTI1905CBeverleyAllfab Engineering Leeds
11Mark Nicholson/ Tim RodgersPeugeot 2051935CNorth Humbs/BeverleyHolderness Tyres/Stakis Casino
13Gavin Ruler/ Steve DarvellEscort MkI2000CNorth HumbersideFuzznag Rally Spares
14Andrew Smalley/ John BrookFord Escort1998CLeeds
15Craig Mcintosh/ Donna HarperFord Sierra0CYork/MaltonKingswood Automotive Storage Systems
16Steve Hopewell/ Andy JohnsonEscort2008DLoughborough/Lincs L
17Dave Holland/ John CalverleyEscort MkI1600CEcurie Royal OakBungee Extreme
18Roger Turnbull/ Jeremy GriffithsNova 16V1998CGrimsbyGrimsby Tyre & Exhaust Centre
19Richard Welford/ Kevin WilsonPeugeot 205 GTI1905CRipon
20Mick Plowman/ Alistair WilkEscort Mk21998CMaltonPlowman Electrical
21David Twilton/ Richard VincentMorris Mini1293ABeverleyAdmiral Signs of Hull/Twinfix
22Stephen Emms/ Paul JacklinAstra1300ARotherham
23Steve Magson/ Geoff AtkinsonTalbot Sunbeam1598BNorth HumbersideS.M. Autocare
24Darren Underwood/ Adrian WilsonPeugoet 1061296AEastwood/TynemouthSimpson Salvage
25Ian Colman/ Neil ColmanNissan Sunny GTi-R2000DWhitbyIndustrial & Marine Hydraulics Ltd
26Steve Adamson/ Peter WilliamsChevette1998CYork
27Mel Hudson/ Roy BellEscort RS20002000CSouth BankMel Hudson Motors
28Dave Smith/ Gavin HeseltineFiesta RWD1998CNorth Humberside
29Neil Normington/ Colin ThompsonAstra GSi1997CIlkley/YCCNTN Design
30James Heald/ Daniel SimmonsAscona1979CSelby/Keighley
31John Goddehere/ Andrew OliverEscort Cosworth1998CDukeries/BeverleyJ.K. Rallying Sheffield
32Robert White/ Linda WhiteEscort1997CNorth HumbersideMaple Garage Sproatley & Mappleton
33Richard Hall/ Dave MarkhamNova GTE1600BLincs Louth
34Trevor Godwin/ Rick SpurgeonMini Cooper 1.3i1293AQuintonHoriba/Notedome/Les Plantagenets
35Peter Beer/ Mick HiltonEscort II1594BDukeriesM.V. Valeting
36Andrew Hird/ Mike YatesNova SR1300ASlaithwaiteNorthside Truck Centre, Bradford
37Graham Smith/ Geoffrey WatsonRover Mini1598BWakefieldWatson of Wakefield
38Stuart Wood/ Christoper WoodAstra GTE 16V1998CWakefield
39Jon Neale/ James DixonPeugeot 309 GTI1905CTrackrodMND Motorsport
40Derek Robinson/ Howard RobinsonTalbot Sunbeam Ti1598BMatlock/BeverleyWest Riding Motorsport/Robinson Engineer
41Derrick Briggs/ Anthony DickinsonEscort2000CNorth Humberside
42Helen Lepley/ Joanne LockwoodPeugeot 205 GTI1905CWorksop/KeighleyPrepfab Motorsport
43Andy Carter/ Sera WestEscort1600BBeverley
44Chris Bursell/ Gary RussellToyota Corolla GT1587BNorth HumbersideNuway Electrical
46Dave Hemingway/ Nick GraingerEscort1598BWakefieldMel Hudson Motors/Chaplins Hair & Nail
47Andrew Bowett/ Andy CouplandNova1297AWakefieldMann Redfern Ltd/Robert Bowett Motor Grp
48Stephen Sanderson/ Stephen McnultyEscort2100DYork/SelbyKeith Sanderson Photographic
49Mick Cox/ Paul DavisEscort1998CEastwood
50Andrew Holland/ Rhona CalverleyEscort MkI1598BEcurie Royal OakBungee Extreme
51Gavin Smith/ Dave MilnsLada Riva2000CSelbyCottingham M.O.T. Centre
52Philip Hall/ Nigel HutchinsonEscort MkI1600BMaltonGolden Lion Inn, Helperby
53Neil Holland/ Paul CollinsPeugeot 205 GTI1580BBeverley
54David Everard/ John EverardNova1300ANorth HumbersideDanotom Services
55Robert Wilson/ Mike KitchenEscort1993CNorth Humberside
56Tom Whittaker/ Barry DoveEscort RS2000 Mk41997CTrackrodMorley Waste Traders Ltd
57Errol Bairstow/ Simon AshtonNova GTE1598BLindholme/WakefieldLindholme & Wakefield Motor Clubs
58Stuart Ellis/ Robert EllisEscort MkII1300ADavid BrownComplete Property Maintenance Huddersfld
59Nigel Barrett/ Simon LawNova1297AWakefieldAC Delco/Darton Van Hire/Hames Electrncs
60Kari Bates/ Bill BatesSuzuki Swift GTI1300ARiponTanfield Engineering Services
61Nicola Harper/ Graham HarperSkoda Favorit1298AMaltonTwo Jay's Service Station
62Darren Lyons/ Jayne LyonsPeugeot 106 Rallye1294AIlkleyRanderson Peugeot Horsforth/Appleyard
63David Leach/ Colin StockilVauxhall Firenza1998CRipon
64Robert Pattison/ Robert OverendEscort MkII1598BNorth Humberside
65Stephen Shephard/ Anthony BracknerManta1979CCarlton
66Stephen Oade/ David AtkinEscort1600BDavid Brown
67Debbie Waterworth/ Jason AustinSkoda Favorit1300ABlackrodParkside Garage/Lawford & Co Solicitors
69Chris Myers/ Mike DowellMazda 323 Turbo 4WD1600DYork
70Mark Carruthers/ John BarberEscort MkI1598BMalton
71Mike Atkinson/ Carl BriggsNova1596BBeverley

There are 67 entries, and 62 starters

Entries shown like this are non-starters

These results were last updated on Tuesday 6th April 2021 at 18:21 BST