Left Logo

Slaithwaite Motor Club

Right Logo

Opposite Lock Rally 2004

Final Results in Class Order


 Pos'n                                                                    Total 
O/A Cls Num Driver/Navigator                   Car                   Cls Penalty
--- --- --- ----------------                   ---                   --- -------
Class A
-------
 22   1  40 Chris Wood/Ken White               Austin Mini           A     43:09
 30   2  61 Jim Whitby/Craig Bellworthy        Vauxhall Nova         A     44:10
 33   3  35 Ian Burton/Bill Smith              Fiat Uno              A     44:38
 36   4  51 Steven Crowther/David Batley       Peugeot 205           A     45:12
 37   5  83 Andy O'Kane/Philip Clowes          Vauxhall Nova         A     45:14
 41   6  50 Matt Tarbutt/Ben Hallas            Vauxhall Nova         A     45:52
 44   7  56 Andrew Stapleton/Damien Snow       Vauxhall Nova         A     46:00
 46   8  63 Richard Oxley/Daniel Brown         Vauxhall Nova         A     46:13
 48   9  55 Stephen Oade/Tim Croft             Ford Ka               A     47:02
 49  10  68 Alan Howard/William Kelly          Suzuki Swift          A     47:13
 52  11  70 Phil Bruce/Neil Bruce              Vauxhall Nova         A     47:47
 53  12  82 Karen Robinson/Ian Prout           Nissan Micra          A     47:59
 54  13  66 Kev Hutchinson/Mike Angrove        Vauxhall Astra        A     48:04
 55  14  74 Chris Greenall/Katrina Greenall    Peugeot 106           A     48:07
 59  15  53 June Conway/Vivian Young           Peugeot 106           A     49:36
 60  16  72 Anthony Cox/Neil Walker            Vauxhall Corsa        A     49:41
Class B
-------
 11   1  21 Roger Priestnall/Roy Hadfield      Proton Satria         B     42:00
 23   2  20 Chris Platt/Michael Robinson       Vauxhall Tigra        B     43:16
 34   3  62 David Jackson/Alex Benn            Peugeot 205           B     45:06
 35   4  54 James Rotherham/Alan Rotherham     Vauxhall Nova         B     45:06
 43   5  52 David Hodgson/Cameron Kelly        Talbot Sunbeam        B     45:59
 51   6  65 Henry Kitching/Sioned Kitching     Vauxhall Nova         B     47:33
 61   7  73 Matthew Jakeman/Gary Jakeman       Peugeot 205           B     49:42
 62   8  69 Andy Gill/Steve Walker             Peugeot 205           B     52:50
Class C
-------
  3   1   3 Robert Lowe/Stephen Shephard       Ford Escort           C     40:45
  9   2  10 Ian Want/David Hackney             Ford Escort           C     41:38
 10   3  18 John Haygarth/Yvonne Coppin        Opel Kadett           C     41:53
 12   4  19 Richard Wormald/Dave Hammond       Vauxhall Astra        C     42:06
 13   5  28 Mark Thompson/Giles Dykes          Peugeot 206           C     42:09
 14   6  15 Ron Aiken/Brian Neale              Ford Escort           C     42:14
 15   7  32 Alistair Hutchinson/St John Dykes  Renault Clio          C     42:14
 16   8  34 Dave Hemingway/Jim Plevey          Ford Escort           C     42:33
 20   9  80 Matthew Lane/Robert Hill           Ford Escort           C     42:56
 24  10  36 Ian Barnes/Jason Cutter            Ford Escort           C     43:17
 25  11  85 Gawaine Clark/Andrew Hedgecock     Peugeot 306           C     43:44
 26  12  37 Marc Atkinson/Neil Cooke           Vauxhall Nova         C     43:45
 28  13  60 Ian Murrall/Andrew Murrall         Renault Clio          C     44:04
 29  14  43 Graham Wood/Simon Taylor           Vauxhall Chevette     C     44:04
 32  15  46 Greg Archer/Nick Archer            Peugeot 306           C     44:30
 38  16  25 James Coates/Matthew Rowden        Vauxhall Astra        C     45:19
 39  17  59 Roger Ashmead/Alex Kirk-Willey     Peugeot 205           C     45:21
 40  18  67 Mark Clifford/Brett Clifford       Ford Escort           C     45:34
 45  19  57 Ant Hellewell/Sue Hobson           Peugeot 205           C     46:06
 47  20  71 James Worth/Colin Stephens         Chrysler Sunbeam      C     47:01
 50  21  45 Carol Chandler/Mark Chandler       Ford Escort           C     47:18
 56  22  64 Ben Williams/David Booth           Renault Clio          C     48:26
 57  23  79 Chris Haygarth/Russell Coppin      Opel Kadett           C     48:36
 58  24  76 Walter Barlow/Michael Orant        Ford Escort           C     48:39
Class D
-------
  1   1   1 Mike Gilman/Iain Douglas           Escort Cosworth       D     40:21
  2   2   5 Ian Barrett/Julia Richardson       Subaru Impreza        D     40:33
  4   3   8 Craig Mackintosh/Dave Everard      Escort Cosworth       D     41:04
  5   4   2 Tony Conway/Tim Hobson             Escort Cosworth       D     41:05
  6   5   4 Phill Hutchinson/Ant Pearson       Sapphire Cosworth     D     41:24
  7   6   6 Howard Chopping/Jonathan Turnbull  Subaru Impreza        D     41:30
  8   7  16 Richard Banks/Stephen Taylor       Escort Cosworth       D     41:30
 17   8  17 Kevin Vaites/Glenn Hall            Escort Cosworth       D     42:38
 18   9  58 Ian Wheatley/Fred Roberts          Ford Escort           D     42:45
 19  10  24 John Godbehere/Geoff Moss          Escort Cosworth       D     42:51
 21  11  12 Jon Fox/Jane Fox                   Mitsubishi EVO6       D     43:06
 27  12  26 Kevin Perks/Gary Bellis            Subaru Impreza        D     43:54
 31  13  27 Errol Bairstow/Arthur Heaton       Sapphire Cosworth     D     44:22
 42  14  81 Christopher Shooter/Beverley Legood
                                               Ford Escort           D     45:53

Return to Main Results Page

These results were generated on Saturday 17th July 2004 at 18:31